Rational Fırın Türkiye

0
794
Endüstriyel Fırın

 

Üretim yapan mutfakların en önemli unsuru Endüstriyel tipi fırındır. Bu fırınların maliyetlerinin fazla olmasına karşın çok yönlü olup buharlı, ızgara veya kuru pişirme yapabilmektedir. Diğer adına da sanayi tipi rational fırın diyebilmekteyiz.

Fırın seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

Ürün tercihi yaparken ne pişireceğimize bakılmalıdır. Hangi kapasite mutfakta pişirileceği belirlenmelidir. Eğer işletme yemek üretimi ağırlıklı bir işletme ise gastronom küvetlere uyumlu olacak ürünler seçilmelidir. Fırının büyüklüğü işletmenin kapasitesini aşacak büyüklükte olmalıdır. Endüstriyel fırın seçiminin püf noktası kapasitesi ve fonksiyonlarıdır. Endüstriyel tipi fırınlar aralıklı çalışan fırın ve sürekli çalışan fırın olmak üzere ikiye ayrılır.

1) Aralıklı çalışan fırınlar

Isıtılan doldurma işlemleri ve boşaltma işlemleri için söndürülen fırınlara aralıklı çalışan fırın denmektedir. Bu fırınlar 3 çeşittir.

– Kamara fırınlar

Dikdörtgen biçimindedir. Baca çekişi zeminde olup yan duvarları kalın örülmüştür. Demir konstrüksiyon dış duvarları desteklemektedir. Kömür, petrol, gaz ile çalışır.

– Kubbeli fırınlar

Üst kısmında bir kubbe bulunmaktadır. Genellikle 2 kat imal edilirler. Aynı anda üst taraf biskül, alt taraf sır pişirimini yapabilmektedir.

– Çan fırınlar

2 kısımdan oluşur. İlk kısım malzemelerin istif edilebilmesi için bir platform vardır. İkinci kısımda ise çan şeklinde asil fırın bulunmaktadır. Raylar üzerinde hareket eder ve zamandan tasarruf sağlar.

2) Sürekli çalışan fırınlar

Daima aktif olduğu için fırının belirli yerleri her zaman sıcaktır. Böylece fırın doldurma, boşaltma işlemleri fırın soğumadan yapılır. 2 çeşidi bulunmaktadır.

– Tünel fırınlar

Bu fırınlarda pişirilecek malzeme hareketli olup ateş bölgesi sabittir. Ateş kanalı 200 metreye kadar uzanabilir. Sıcaklık kaybı azdır rational fırın ve en çok seramik veya porselen ürünlerinin üretildiği firmalarda kullanılır.

– Ring fırınlar

Ateş bölgesi hareketli, pişirilecek malzeme sabittir. Dikdörtgen veya çember şeklinde üretilir. Bu fırınlarda 5 metre uzunluğunda ateş kanalı mevcuttur. Sıvı yakıtla veya kömürle çalışmaktadırlar.