Makat Kaşıntısı Neden Olur?

0
2177
Makat Kaşıntısı Neden Olur
Makat Kaşıntısı Neden Olur

Makat kaşıntısı üzerinde pek fazla durulmasa da önemli bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Makat Kaşıntısı Neden Olur? Genellikle anüs deliğinde, anüsün içinde ya da çevresinde gerçekleşebilen bu kaşıntı, egzama ya da hemoroid gibi önemli sorunların habercisi olabilir. Makat bölgesindeki kaşıntı kendini, kızarıklık, ağrı ya da yanma hissi olarak gösterebilir.

Makat Kaşıntı Nedenleri

Makatta en sık gerçekleşen kaşıntı nedeni kıl kurdudur. Kıl kurdu parazitleri kendini daha çok geceleri gösterir. Makat Kaşıntı Nedenleri Aşırı bir kaşınmaya maruz kalabilirsiniz. Kıl kurdu yüzünden gerçekleşen makat kaşıntısına tüm aile tedavi edilerek başlanmalıdır.

Kıl kurdundan sonra en sık karşılaşın kaşıntı nedeni kalın bağırsak hastalıklarıdır. Halk arasında bilinen basur, makatta yırtık, anal kondilom ya da makat kanseri gibi rahatsızlıklar bu kaşıntının sebebi olabilir.

Farkına varılmasa da bu kaşıntıyı tetikleyen önemli faktörlerden biri de yiyecek içecek seçimidir. Makat Kaşıntısı Neden Olur? Bu kaşıntıya daha çok baharatlı gıdalar ya da kafeinli içecekler neden olur. Bu gıdalardan farklı olarak hangi besini tükettikten sonra yaşadığınız kaşıntı artıyorsa, o besin maddesinden uzak durarak yaşadığınız kaşıntıyı azaltabilir, zamanla kurtulabilirsiniz. Makat kaşıntısı başımıza bela resmen.

Makat Kaşıntısı Neden Olur?

Dar kıyafetler, iç çamaşırları, özellikle dar kot pantolonlar anüsün hava almasına engel olur. Anüs bölgesi nemli kalır ve giysinin sürtünmesi ile deri tahriş olur. Makat Kaşıntısı Neden Olur? Kot pantolon dışında pamuklu olmayan iç çamaşırları da bu kaşıntıya sebebiyet verebilir.

Yaşam şartlarına bağlı olarak psikolojik nedenler de bu kaşıntıyı tetikleyebilir. Anksiyete, depresyon ve stres çoğu zaman obsesif durumları ortaya çıkarabilir. Aşırı temizlik ya da yetersiz temizlik takıntı halini alabilir.

Makat Kaşıntısı Neden Olur
Makat Kaşıntı Nedenleri

Makat Kaşıntısı ve Kaşıntı Çözümleri

           Makat kaşıntısı için doğal çözümlere başvurabilirsiniz. Bu bölgede gerçekleşen kaşıntıyı en kolay geçiren yöntem hindistan cevizini bir cezvede ılıyana kadar ısıtıp kaşınan bölgeye sürmektir.

En bilinen tedavi yöntemlerinden biri de yoğurttur. Kullanılacak olan yoğurdun probiyotik olması önemlidir. Makat Kaşıntısı Yoğurdu kaşınan bölgeye sürüp 15-20 dakika bekletmekle birlikte günde 2-3 kase yoğurt tüketerek de kaşıntıyı giderebilirsiniz.