İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Fikirler
  3. Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri 

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri 

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri Hamilelik döneminde kişisel hijyen oldukça önemli bir konudur. Temiz olmayan genital bölge anne adayında vajinal enfeksiyon oluşturabilir. Vajinal enfeksiyon ve bakteri oluşumu bebeği olumsuz yönde etkiler. Hem sağlıklı hem de pürüzsüz hissetmek için bazı yöntemler mevcuttur.

Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri 

Ağda İle Tüy Temizleme

Anne adayları için güvenilir ve sakıncasız bir yöntemdir. Ağda ile tüy temizlendikten sonra 4 haftaya kadar temizlik sağlanabilir. Vücudun uzun süre pürüzsüz kalması hamilelik döneminde daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Eğer evde değil de bir güzellik merkezinde ağda yaptırılacak ise bu merkez özenle seçilmeli, kullanılan malzemelerin hijyenik ve kişiye özel olmasına dikkat edilmesi gerekir. Hamilelikte acı eşiği değişebilir ve bu nedenle ağda fazla acı verebilir. Bu yüzden hamileliğin son aylarında ağda yapılmaması gerektiği söylenmektedir. Ağdanın erken doğuma sebep olabileceği düşünülmektedir.

Jilet İle Tüy Alma

Hamilelikte en çok tercih edilen tüy alma yöntemlerinden biridir. Acısız bir tüy alma şeklidir. Alınan tüylerin kısa sürede çıkması daha sık temizleme işleminin yapılmasını gerektirir. Jilet ile tüy alınırken jiletin temiz ve kullanılmamış olması gerekir. Jilet her kullanımda yenilenmelidir. Kirli ve kullanılmış jiletlerin birçok mikrop barındırdığı ve anne adayı için zararlı olduğu bilinmektedir.

Diğer Tüy Temizleme Yöntemleri

Hamilelik döneminde her tüy alma yöntemi uygulanmamalıdır. Anne adayı için tehlike arz edecek yöntemlerden uzak durulmalıdır. Tüy dökücü kremler içinde barındırdığı kimyasallar nedeniyle anne adayları için zararlı olabilmektedir. Genital bölgenin bu kimyasallar ile mikrop kapabileceği ve bebeğin hayatı için risk oluşturduğu bilinmektedir. Yine lazer epilasyon yöntemi belirli aralıklarla vücuda ışık atışı yapılmasıdır. Bu yöntemle ilgili uzmanların net bir açıklaması yoktur.

Açıklamaların yetersizliği nedeniyle bu yöntem yerine daha güvenli yöntemlerin seçilmesi tavsiye edilmektedir. Genital bölge temizliği sırasında su kullanılmalı, kimyasallardan kaçınılmalıdır. Hamilelik Döneminde Tüy Temizleme Yöntemleri  Genital bölgenin kuru ve temiz olması sağlanmalıdır, özellikle duştan sonra genital bölge kurulanmalıdır. Belirli aylardan sonra yapılacak genital bölge temizliğinde karnın büyümesi anne adayına engel olabilir bu dönemde anne adayı kardeşi, annesi veya eşinden yardım alabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap