Enerji Kimlik Belgesi

0
580
Enerji Kimlik Belgesi
Enerji Kimlik Belgesi

Enerji ve enerji kaynaklarının verimli ve verimli kullanılmasını sağlamak için 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununa ve Binalara İlişkin Enerji Performansı Yönetmeliği, enerji kimlik belgesi enerji gereksinimi ve enerji tüketimi sınıflandırması, sera gazı emisyon düzeyi, minimum yalıtım özellikleri binalarda, enerji israfını önlemek ve çevreyi korumak. ve ısıtma ve / veya soğutma sistemlerinin verimliliğinin detayları.

Enerji Kimlik Belgesi

Basit bir ifadeyle, buzdolapları, çamaşır makineleri veya klimalar gibi beyaz eşyadaki enerji performans sınıflandırmaları artık binalar için geçerli. Bu sınıflandırmalar A’dan G’ye yapılmıştır. Sınıf A en verimli seviyeyi gösterirken, enerji kimlik belgesi vermeye yetkili firmalar G sınıfı en düşük verimli seviyeyi gösterir. Binalarda bu sınıflandırmayı gösteren belgeye kısaca Enerji Kimlik Belgesi Sunarız.

EKB denir.

Yeni Sınıflar ve Mevcut Binalar Sınıf sınıfı nerede minimum olmalıdır?
İnşa edilecek veya yapım aşamasında olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfları en düşük C sınıfı sınıflarda tasarlanmalı ve yapılmalıdır. Yeni bina veya yapım aşamasında olan C sınıfına göre daha düşük olan binalar doluluk iznini kanunen alamazlar.
Mevcut binalar için minimum enerji seviyesi minimum sınıflandırma seviyesi gereksinimi yoktur. enerji kimlik belgesi fiyat Mevcut binalar, mevcut ısı yalıtımına, camların ısıl yalıtımına, ısıtma-soğutma ekipmanının ve aydınlatma armatürlerinin verimliliğine bağlı olarak A sınıfından G sınıfına kadar her sınıf için Enerji Sınıfı Sertifikası alabilir.