İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır

Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılı Birçok insan dul ve yetim maaşı sorgulaması konusunu merak eder. Dul ve yetim maaşı sorgulaması yapmanın birçok yolu vardır. Bunlar genel olarak internet bağlantısı üzerinden gerçekleştirilse de telefon araması yoluyla da kolayca yapılabilir.

 Dul Maaşı Nedir?

Devlet tarafından verilen dul maaşları, eşi vefat etmiş olan kişilere bağlanan bir ödemedir. Maaş hem erkeklere hem de kadınlara verilebilir. Maaşı almak için gerekli olan koşullar bu şekilde özetlenebilir:

*Kişiler sadece resmi nikahı olan eşlerinin vefat etmesi sonucunda maaş alabilirler. Boşanmış kişiler bu maaştan yaralanamaz. Dul maaşı söz konusu olduğu zaman imam nikahının bir geçerliliği olmaz.

*Eşin ölümünün sonrasında kişiler yeniden evlenirse veya akrabası olmayan herhangi biriyle aynı evde yaşarsa maaş kesilir.

Burada unutulmaması gereken konu bu kişilerin sürekli denetim altında olacağıdır.

 Yetim Maaşı Nedir?

Devlet tarafından verilen yetim maaşı ebeveynlerinden bir tanesi ya da ikisi birden vefat eden kişilere bağlanan bir ödemedir. Gereken koşullar bu şekilde özetlenebilir:

*Erkek çocuklar herhangi bir üniversite eğitimi almıyorsa sadece 20 yaşına kadar maaşı alabilir. Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır Üniversiteye gitmiş olan erkek çocuk için yaş sınırı 25’tir. Sonuç olarak üniversite eğitimi alsa da almasa da maaş alan çocukların çalışmaması gerekir.

*Kız çocuklarda ise herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Evlendikleri zamana kadar yetim maaşını alabilirler.

Kısacası iki cinsiyetten çocuk için de geçerli olan koşul çalışmıyor olmaktır. Sigortalı işi bulunanlar yetim maaşını alamazlar.

 Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nereden Yapılır?

Dul ve yetim maaşı sorgulaması yapmak için kullanılabilecek pek çok alternatif yöntem vardır. Bunlar şu şekildedir:

*ALO 170 Telefon Numarası ile sorgulama yapmak

*Toplumsal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sorgulama yapmak

*E-Devlet sitesi üzerinden sorgulama yapmak

Bu yöntemlerle kolayca sorgulama yapılabilir ve kişiler maaşlarını ne zaman alacaklarını kolayca öğrenebilirler.

 ALO 170 Üzerinden Dul-Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Alo 170 ile dul ve yetim maaşı sorgulaması yapmak isteyenlerin yalnızca bir telefona sahip olmaları gerekir. Alo 170 ile iletişim kurmak için ilk olarak telefonun arama kısmına ”170” tuşlanır. Daha sonra arama butonuna tıklanır ve telesekretere ulaşılır. Sonrasında telesekretere dul veya yetim maaşı sorgulaması yapılması istendiği söylenir. Bu şekilde kişiler sorgulamalarını kolayca gerçekleştirebilirler.

 E-Devlet’ten Dul ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

e-Devlet sistemi üzerinden yetim veya dul aylığı sorgulama işlemi yapmak gayet kolaydır. Bunun için gerekli olan e-devlet şifresidir. E-devlet şifresi sahibi olmayan kişiler, PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrelerini alabilirler. Dul Ve Yetim Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır Şifresi olan kişilerin e-devlet internet sitesine gitmeleri buradan ise arama kısmına ilgilendikleri maaşın adını yazmaları gerekir. Hali hazırda sisteme giriş yapmış olan kişiler, açılacak sayfa üzerinden maaşa hak kazanıp kazanmadıklarını kolayca kontrol edebilirler.

Yorum Yap

Yorum Yap